Aż trudno uwierzyć, że z patyków bukowych powstanie taki piękny żywopłot Żywopłoty liściaste są tanie i łatwe do wykonania, stanowią tło dla roślin rabatowych, zasłonę i przegrodę przed wzrokiem sąsiadów i przed zimnymi wiatrami, są więc w ogrodzie niezbędne. Stanowią także ważne schronienie dla ptaków, a więc są doskonałe również ze względów ekologicznych.

Wczesna wiosna i późna jesień to dobra pora na sadzenie żywopłotów liściastych z gołym korzeniem. Oferta w szkółkach jest wtedy bogata. Sadzonki takie często leżą zadołowane w ziemi i powiązane w pęczki. Jeśli chodzi o cenę - również jest korzystna. To najtańszy żywopłot, co jest bardzo istotne, gdy mamy do obsadzenia dużą działkę.

Przygotowanie terenu

Przygotowanie miejsca pod żywopłot w zasadzie zaczynamy od odchwaszczenia terenu i usunięcia kamieni i śmieci. Potem użyźniami glebę kompostem, lekko go przekopując z gruntem rodzimym. Jeśli pomyśleliśmy o tym w poprzednim roku, mamy dużo łatwiej, bo wystarczy wykopać rowek i sadzić.

Przygotowanie miejsca pod żywopłot w zasadzie zaczynamy od odchwaszczenia terenu i usunięcia kamieni i śmieci Potem użyźniami glebę kompostem, lekko go przekopując z gruntem rodzimym, wyrównujemy i gotowe

Jeśli jednak nie przewidywaliśmy sadzenia i nic nie zrobiliśmy w poprzednim roku, czeka nas dużo pracy. Ale nikt przecież nie powiedział, że będzie łatwo. Usuwanie chwastów można zrobić kilkoma sposobami. Pierwszy to wyłożenie gleby czarną folią.

Folia nagrzewa się mocno, wzrost temperatury oraz brak światła w krótkim czasie spowoduje zniszczenie chwastów. Inny sposób to użycie herbicydu, jeszcze inne, ekologiczne sposoby opisałam w artykule Jak pozbyć się chwastów w ogrodzie.

Odradzam sadzenie żywopłotu w nie odchwaszczoną glebę, bo potem nie damy sobie rady, a opryskać już się nie da.

Sadzonek z nagim korzeniem nie trzymamy na sucho, powinniśmy je zadołować Ta sadzonka ma odpowiednio dużo drobnych korzeni aby się przyjęła

Jakość sadzonek

Korzenie roślin kopanych z gruntu powinny być silne i odpowiedniej długości w stosunku do wielkości sadzonek. Od nich zależy, czy rośliny się przyjmą czy nie. Zbyt słabe nie zaopatrzą roślin w odpowiednią ilość wody i sadzonka się nie przyjmie. Oprócz bryły korzeniowej zwracamy uwagę także na jakość części nadziemnej. Sadzonka powinna być mocna i rozgałęziona.

Nigdy nie kupujcie roślin słabych, uszkodzonych i chorych. To pierwsza i podstawowa zasada. Nigdy też nie umieszczajcie korzeni w wiadrze z wodą na długi czas, a tylko na kilka godzin przed sadzeniem.

Jeśli będziecie sadzić żywopłot w późniejszym terminie, trzeba zabezpieczyć korzenie przed wyschnięciem. W tym celu należy w zacisznym, cienistym miejscu wykopać dołek lub rowek, pochylić rośliny pod kątem 45 stopni i zasypać korzenie wzruszoną glebą oraz podlać.

Dopóki korzenie są w ziemi i w stanie wilgotnym, nie musicie się martwić.

Pogoda podczas sadzenia żywopłotu

Dzień pochmurny lub lekki deszczyk czy mżawka to idealna pora na sadzenie. Unikamy słonecznej pogody i wietrznych dni i oczywiście mrozów. Takie warunki powodują wysychanie korzeni.

Jeśli ma powstać szczelny żywopłot do strzyżenia, średnio liczymy pięć roślin na metr bieżący

Rozstaw roślin

Jeśli ma powstać szczelny żywopłot do strzyżenia, średnio liczymy pięć roślin na metr bieżący. Sadzimy je w pojedynczym lub podwójnym rzędzie. Odstęp między rzędami wynosi 20 - 40 cm. Sposób ustawienia roślin jest prosty. Dla ułatwienia przeciągamy sznurek i odległości odmierzamy miarką.

Jak sadzić

Przed sadzeniem powinniśmy namoczyć korzenie przez dwie godziny umieszczjąc je w wiadrze z wodą. Aby uniknąć uszkodzenia, nie stosuje się nawozów mineralnych bezpośrednio w korzenie.

Najprostszym sposobem sadzenia żywopłotu jest sadzenie w "szczelinę". Wbijamy szpadel mocno w ziemię i kołyszemy do przodu i tyłu, aby powstała szczelina. Wkładamy w nią ostrożnie korzenie, następnie wbijamy szpadel obok, przyciskamy i przydeptujemy. Najlepiej robić to w dwie lub nawet trzy osoby, wtedy przy długich żywopłotach praca idzie najsprawniej.

Wczesna wiosna i późna jesień to dobra pora na sadzenie żywopłotów liściastych z gołym korzeniem. Dereń biały ma kolorowe gałązki zimą Dereń biały 'Elegantissima'

Najpopularniejszy sposób to sadzenie w wykopany rów. Kopiemy rowek odpowiedniej głębokości, aby korzenie nie były w nim pozawijane do góry, ani posadzone zbyt głęboko.

Rozbijamy bryły ziemi, a obok rozsypujemy kompost. Układamy rośliny, ustawiamy pionowo i przysypujemy, jednocześnie nagarniając ziemię z kompostem, udeptujemy i prostujemy rośliny. Sadzonki zakopane zbyt głęboko lekko podciągamy do góry. Następnie rozgrabiamy resztę ziemi formując mały wałek. Będzie on zabezpieczał żywopłot przed wysychaniem, aby po podlaniu nie wylała się woda.

Ściółkowanie

Ściółkowanie zabezpiecza glebę przed nadmiernym wysychaniem i przed chwastami. Zwiększa szanse na powodzenie sadzenia. Możemy użyć skoszonej trawy, kompostu, kory czy próchnicy z worków, a nawet pociętej słomy. Najbardziej estetyczny będzie kompost i przekompostowana kora sosnowa.

Czerwony żywopłot z berberysu pięknie odcina się na tle innych żywopłotów

Pielęgnacja żywopłotu po posadzeniu

Po posadzeniu i wyściółkowaniu żywopłotu, rośliny podlewamy i w pierwszych miesiącach dbamy o utrzymanie równomiernej wilgotności gleby.

Rozpoczynamy także formowanie. Pierwsze cięcie wykonujemy tuż po posadzeniu na wysokości 20-30 cm od ziemi. Każda młoda roślina wytworzy wtedy dwa razy więcej pędów, które od dołu zagęszczą żywopłot.

Wiosną następnego roku te pędy zmniejszamy znów o połowę. Przycinamy także boki.

Kontrolujemy występowanie chorób i szkodników, ewentualnie nawozimy. Następnie odchwaszczamy teren systematycznie. Usuwamy i wymieniamy rośliny, które się nie przyjęły.

Dereń biały 'Elegantissima' oprócz kolorowych gałązek ma biało obrzeżone liście Świdośliwa jest korzystna dla ptaków ponieważ ma atrakcyjne owoce
Pęcherznica kalinolistna 'Luteus' dla odmiany ma żółte liście Śliwa  wiśniowa 'Pissardii' ma bordowe liście i różowe kwiaty wiosną

Jakie gatunki wybrać

Dobór roślin na żywopłoty liściaste zawarty jest w artykule Liściaste żywopłoty, szpalery i tunele i mam nadzieję, że będzie pomocny w wyborze. Osobiście polecam buk, grab, irgę błyszczącą, ligustr, berberysy i ognik szkarłatny.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: żywopłoty
23 komentarzy:
Evchen 13:25, 17 kwi 2013

Danusiu, w jakiej odległości od ogrodzenia należy sadzić ? Czy żywopłot grabowy należy docinać z obu stron? Czym grozi jednostronne docinanie?

marta 13:51, 17 kwi 2013

podpisuję się pod powyższym pytaniem

Danuta Młoźniak 15:30, 17 kwi 2013

Nie ma jedynej słusznej odpowiedzi, tak to w ogrodnictwie bywa:). To zależy na jaką szerokość będziesz prowadzić żywopłot i jak wielka jest działka.

Na ciasnych działkach, jak moja, posadziłabym 0,5 metra od płotu i docinała tylko z jednej strony na szerokość maksymalnie 70 cm.

Natomiast na działkach dużych, gdzie rabaty są szerokie i luźne, sadzisz co najmniej metr od płotu i masz miejsce na wszystko.

Chyba że rabaty są dość wąskie to wtedy 80 cm od płotu.

Na logikę trzeba to dopasować i przemyśleć, co jeszcze ma się zmieścić na rabacie oprócz żywopłotu.

Evchen 15:54, 17 kwi 2013

Danuś droga, lejesz miód na moje serce!:) Czyli brak docinania z jednej strony nie wpłynie negatywnie na wygląd żywopłotu ?:) Skoro fachowiec tak mówi, to tak musi być!:)

Czy jeden rządek sadzonek (na małej działce i rabatach o szerokości 1-1,3 m) wystarczy do uzyskania ładnego żywopłotu? Czy raczej polecałabyś dwa rzędy sadzonek?

Danuta Młoźniak 20:23, 17 kwi 2013

Sąsiad w razie czego będzie docinał, jak mu wejdzie do ogrodu:)

Evchen 09:08, 18 kwi 2013

Też tak myślę;) Najważniejsze, że żywopłot nie starci na wyglądzie przez jednostronne docinanie. Myślałam, że z niedocinanej strony będzie szybciej "drewnieć" - czyli, że gałęzie będą grubieć i z biegiem czasu zdziczeje.. Ale z Twojej wypowiedzi wynika, że byłam w błędzie (na całe szczęście!:):):)

Danuta Młoźniak 15:43, 18 kwi 2013

Jeśli od strony, której się nie docina jest mur, jak u mnie, rośliny od cienistej strony nie będą tak rosły, będą po prostu "dotykały" do muru, a nawet może wyłysieją, ale od frontu będą ładne.

Evchen 09:14, 19 kwi 2013

Nie ma muru, jest siatka. Miejsce bardzo słoneczne. Czy w takim usytuowaniu grozi im "dziczenie" od strony nieprzycinanej?

Danuta Młoźniak 10:44, 19 kwi 2013

Trochę grozi, trzeba wyjść z drugiej strony siatki i trochę co jakiś czas ciachnąć.

iwona 13:28, 20 kwi 2013

A jakiego nawozu można użyc dla krzewu dereń biały?

Danuta Młoźniak 14:47, 20 kwi 2013

W płynie to Florovit uniwersalny, a jeśli proszek to Azofoska.

iwona 10:27, 21 kwi 2013

Dziekuje za szybka i pomocna odpowiedz!

Evchen 13:04, 24 kwi 2013

Danusiu, posadziliśmy dość blisko ogrodzenia - jakieś 30 cm. Sąsiedzi pozwwolą docinać od swojej strony, gdyby zaistniała taka potrzeba. Posadziliśmy tylko 1 rząd, za to dość gęsto. Dwóch rzędów się nie dało, bo musielibyśmy przesadzać sporo drzewek posadzonych jesienią, które rosły w "linii" żywopłotu. Da radę ten żywopłot jakoś urosnąć, czy za blisko siatki?...

Danuta Młoźniak 15:56, 24 kwi 2013

Trzeba ciąć i będzie się utrzymywał w ryzach.

Evchen 09:53, 25 kwi 2013

Będę ciąć i trzymać ryzach:) Dziękuję Danusiu:)

przemolas 11:39, 25 kwi 2013

Żywopłot ładnie się prezentuję ale jakbym miał całe siedlisko ogrodzone to bym się pochlastał:) Jak nie przytnie się to szpetnie to wygląda a jednak co roku trzeba go podciąć. Najlepszy płot to z drewna jak dla mnie to jest. Dziadek ma ogród ogrodzony płotami panelowymi, co 2-3 lata umyje myjką, potem pomaluje środkiem do pielęgnacji drewna iglastego i spokój.

Danuta Młoźniak 13:15, 25 kwi 2013

To kwestia zamiłowania, ja jednak wolę żywopłoty, są miejscem, gdzie ptaki mogą zakładać gniazda. Płot co roku trzeba malować i kiedyś się rozpadnie, a żywopłot nawet nie cięty - zostaje. Można go odmłodzić.

Poza tym żywopłot można prowadzić na dowolną wysokość, zasłoni co chcemy, a płot będzie zawsze taki sam i nie urośnie.

Nie trzeba wcale obsadzać się dookoła wyłącznie ciętymi żywopłotami. Dozwolone są wszelkie sposoby obsadzania czy budowania płotów. Co komu potrzebne i co kto lubi - taką zasadą każdy się kieruje. Pozdrawiam miłośników żywopłotów i miłośników płotów.

Dorotka 18:38, 26 kwi 2015

Pani Danusiu, posadziłam berberysy, małe sadzonki z gołym korzeniem. Wysokie na ok 20 cm, czy powinnam je po posadzeniu podciąć, mam na myśli czubki?? Sadzonki to pojedyńcze patyczki aledość ładnie ozdobione listkami.

Danuta Młoźniak 19:42, 26 kwi 2015

Tak. Trzeba ściąć około połowy.

MiraR 14:38, 28 kwi 2015

Marzy mi się żywopłot grabowy..

amelia_b 11:51, 26 lip 2015

Wrzesień będzie dobrą porą na założenie żywopłotu z grabu? Czy może będzie za wcześnie? Bardzo pomocny artykuł, wiele cennych rad w nim znalazłam i teraz wiem jak się do tego zabrać. Znalazłam super pomysł jak zasłonić sobie parking od strony tarasu i do tego będzie super tłem dla hortensji i innych roślin. Pozdrawiam

Danuta Młoźniak 17:59, 26 lip 2015

Jeśli we wrześniu będą upały to po prostu szkółkarze nie będą ich sprzedawać. Kupisz gdy temp. będę "jesienne" i odpowiednie.

sylwia_slomczewska 20:45, 13 lis 2015

Świetny artykuł , wiedza w pigułce:D