Najbardziej urokliwy zakątek ogrodu Ogród w Opolu odwiedziliśmy tuż po wizycie Mai Popielarskiej i jej ekipy z programu "Maja w ogrodzie". Właśnie w zeszłą niedzielę obejrzałam premierę tego odcinka. To doskonały czas na pokazanie również naszej wizyty.

Właściciele ogrodu, pani Joanna i pan Piotr przyjęli nas serdecznie na swoim zewnętrznym tarasie pod dachem, w pobliżu szemrzącego wodospadu. Opowiedzieli nam swoją historię.

Nie bali się wyzwań i ciężkiej pracy, kiedy znaleźli ofertę sprzedaży tego miejsca. Przez ogród przeszedł ogromny kataklizm, jakim była wielka powódź w roku 1997. Teren został wtedy przykryty ponad dwumetrową falą Odry, która zniszczyła wszystko.

Kupili ten wielki teren (4.000 m2) i zabrali się za odtwarzanie tego, co się dało i budowę oraz remont. Szanują przedmioty z odzysku - to widać na każdym kroku. Sporo ze starych zabudowań zachowali. Zauważyłam mnóstwo ciekawych detali, zakomponowanych z wielkim smakiem, tworzącym niepowtarzalny styl, przypominający ogrody angielskie.

Ptaszki i koper, który swobodnie się rozsiał Pan Piotr wykorzystał do budowy nawierzchni cegły z odzysku i różne kostki, które pozyskiwał po rozbiórkach chodników w mieście. Efektowną i masywną pergolę zbudował z telegraficznych słupów, a na nich rośnie i kwitnie milin. Do budowy różnych detali wykorzystał stare pompy, ocynkowane balie i beczki.

Właściciele wykonali ogrom trudnej pracy i stworzyli ogród, który zdobył główne laury jako najpiękniejszy ogród Opola w zeszłym roku. Zaprojektowanie tego miejsca i jego podział na różne funkcje nie był łatwy, bo działka ma dość skomplikowany, powycinany kształt. Tym bardziej ich pracę trzeba podziwiać i docenić.

Znajdziemy tutaj wszystko, co w ogrodzie jest potrzebne. Najpierw małą szklarnię i duży warzywnik, które dostarczają świeżych warzyw i ziół do kuchni. Głównym bohaterem na grządkach w szklarni są pomidory i winorośl, a w warzywniku sałata, pasternak, pietruszka i marchew oraz zioła. Nie sposób pominąć wszędobylskich aksamitek, które chronią uprawy przed szkodliwymi nicieniami.

Mała szklarnia nie jest ogrzewana Warzywnik otacza imponujący bukszpanowy żywopłot zakończony kulami, które pani Joanna sama ukorzeniła i posadziła. Ma obły, nie ostry kształt, dzięki czemu bardziej stawia opór ciężkim czapom śniegu podczas zimy.

W pobliżu domu znajduje się duży staw kąpielowy, oczyszczany naturalnie. Staw wykonano z betonu ze specjalnymi dodatkami, zapobiegającym i pękaniu i przyspieszającymi twardnienie betonu. Brzegi stawu są wykończone granitem, a dno wysypane kamyczkami i żwirem. Gdzieniegdzie leżą duże głazy, na których "wygrzewają" się metalowe żaby lub jaszczurki. Dla napowietrzenia wody pan Piotr zbudował efektowny wodospad, a dla czystości wody zamontował lampy UV oraz umieścił wiązki jęczmiennej słomy.

Najważniejsze dla równowagi biologicznej jest jednak posadzenie odpowiedniej ilości natleniających roślin np. mięta, tatarak, pałka wodna, moczarka, sit i tatarak. Rośliny nie zdążyły się jeszcze dobrze zadomowić i rozrosnąć, ale stanie się to niebawem. Mięta jest bardzo ekspansywna i może jeszcze właścicieli ogrodu zaskoczyć.

Obok stawu umieszczono leżaki, miło na nich się odpoczywa słuchając szmeru spadającej wody. Rośnie tutaj duma pani Joanny - kuningamia (stroigła) chińska - drzewo iglaste z rodziny cyprysowatych, mało u nas znane i w zasadzie trudno zimujące. Może żyć w 8 strefie mrozoodporności.

Głównym miejscem, gdzie tętni ogrodowe życie w cieplejszych miesiącach, jest letni salon pod dachem, który powstał po wyremontowaniu budynku gospodarczego. Służy jako jadalnia i miejsce towarzyskich spotkań. Połączony jest z grillem.

W czerwcu kwitło sporo roślin. Oczywiście królowały majestatyczne, wysokie ostróżki, typowe rośliny bez których ogród w stylu angielskim nie może się obyć. Następnie róże, zauważyłam czerwone i różowe pnące, potem liliowce w rozmaitych kolorach. To piękne kwiaty, choć niezbyt długotrwałe. Pojedynczy kwiat liliowca zakwita i zwija się w jeden dzień, ale rozwijają się następne, dzięki czemu, okres kwitnienia przedłuża się, ale tylko na kilka dni. Wszystko zależy od wielkości kępy i ilości pędów kwiatowych.

Liliowce są łatwe w uprawie. Produkują wiele kwiatów, więc okres kwitnienia będzie dłuższy, ale i tak  potrwa tylko około tygodnia Ważną rośliną w tym ogrodzie jest przymiotno (Erigeron), roślina podobna do astrów jesiennych, ale zakwitająca wcześniej. Ciekawe, czy wiecie, że żywią się na niej ćmy, a właściwie ich larwy, z gatunków Bucculatrix angustata, Coleophora squamosella, Schinia.

Opolski ogród obfituje w kępy pachnącej lawendy, wyrastające pośród wyżwirowanych nawierzchni i ceglanych schodów, pokazują się też nieskazitelnie białe lilie, swojskie złocienie (jastruń) i romantyczne, niebieskie dzwonki. Nie brakuje też bylin o ozdobnych liściach, np. atrakcyjne hosty.

W innej części działki znajduje się część użytkowa czyli sad ze starymi jabłoniami oraz pole z truskawkami, które dostarczają smacznych owoców dla rodziny. Można z całą świadomością powiedzieć, że ogród jest przyjazny i ludziom i zwierzętom.

Dziękujemy za serdeczne przyjęcie, które będziemy miło wspominać.

Fot. Danuta Młoźniak

Słowa kluczowe: ogrody polskie
9 komentarzy:
Ewa Ceglarek 14:11, 13 mar 2013

Wiele lat mieszkałam w blokach, które widać na zdjęciach i w programie Maji. Nadal w jednym z nich mieszka moja mama. Mieszkałam tam grubo przed powodzią, w czasach kiedy ta ulica była szutrową drogą, a w domach przy niej usytuowanych były zwykłe gospodarstwa z uprawami porzeczek, agrestów, kartofli i kapusty...

Po powodzi wszystko się zmieniło. Część domów opustoszała, część warsztatów zmieniła się w przedsiębiorstwa, część "ogrodnictw" tzw. badylarskich przekształciło się w tak piękne ogrody - za sprawą nowych właścicieli. Ulica została poszerzona, wyasfaltowana i stała się arterią komunikacyjną. Słowem - zakątek ten przestał być zaniedbaną wsią w środku miasta :)

A tak swoją drogą - dzień w dzień chadzałam tamtędy z psem na spacer. Program Maji i Twoje Danusiu zdjęcia przywołały obrazy z przeszłości - jakże inne od tych ze zdjęć i filmu. Kiedy odwiedzę kolejny raz moją mamę - pójdę sobie tamtędy na spacer :)

Irena Miłek 14:32, 13 mar 2013

Piękny, zadbany ogród i świetnie zorganizowany warzywniak:) Taka przyjemna enklawa do odpoczynku.

Danuta Młoźniak 19:27, 13 mar 2013

Jak to miło, że odnalazła się osoba, która zna te miejsca od dawnych lat.

alinak 08:06, 14 mar 2013

Tez oglądałam program i powtórki -chyba 3 razy . ogród zachwycił mnie z każdej strony . gratulacje dla gospodarzy

Mirka 20:06, 14 mar 2013

Piękny ogród właściciele włożyli w niego całe serce i dużo pracy:DOglądałam ten odcinek :D Piękne zdjęcia Danusiu :DPozdrawiam :D

Karolina P 15:12, 15 mar 2013

Piękny ogród! Bukszpanowe obwódki i kule cudne! I rabata bylinowa i warzywnik i szklarnia:) Tylko te bloki blisko - cóż, nie można mieć wszystkiego;) pozdrawiam!!

Anna Żochowska 19:16, 16 mar 2013

Bardzo ładny zadbany ogród, widać, że właściciele kochają rośliny i pracę wśród nich:) Też oglądałam program z udziałem Państwa w Mai:)

Ewa567 20:12, 17 mar 2013

Z przyjemnością przeczytałam artykuł i oglądałam zdjęcia. Bardzo podobają mi się nawierzchnie z odzysku. Ciekawe, przemyślane a jednocześnie naturalne nasadzenia roślin. Gratuluje pięknego ogrodu i doceniam ogrom włożonej w niego pracy.

A_gawa 20:22, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.