Pelargonie bluszczolistne to odrębna grupa pelargonii, wykorzystywanych głównie do dekoracji sezonowych na balkony i do dużych donic. Kwitną właściwie przez cały sezon, od maja, aż do pierwszych przymrozków, których nie wytrzymują mięsiste liście.
Pędy dorastają nawet do metra. Łodygi są dość cienkie, podzielone na węzły. Często pod ciężarem liści mogą się odłamywać.
Liście są grube, woskowate, dość sztywne, przystosowane do zatrzymywania wody w okresach suszy. W większości zielone w różnych odcieniach, ale trafiają się także odmiany o liściach dwubarwnych. Kwiaty pojedyncze, rzadziej pełne lub rozetowe, zebrane w baldachy, występują w różnorodnych kolorach od białej poprzez różową, czerwoną, fioletową aż do mocno bordowej.
Należą do najpopularniejszych roślin balkonowych jako idealne kwiaty do wszelkich, uniwersalnych kompozycji.
Zastosowanie pelargonii bluszczolistnych: do wiszących koszy, skrzynek balkonowych i innych pojemników. Zalecam kupowanie gotowych egzemplarzy już kwitnących.
Warunki uprawy i pielęgnacja
Uprawa pelargonii bluszczolistnych różni się jedynie tym, że mogą być uprawiane w półcieniu. Pozostałe wskazówki znajdziecie w artykułach podlinkowanych poniżej.
Inne artykuły o pelargoniach:
- Pelargonie - najpopularniejsze rośliny sezonowe
- Pelargonie o pachnących liściach
- Pelargonie angielskie (królewskie)
Fot. i tekst - Danuta Młoźniak - Gardenarium
Kopiowanie zabronione
Danusiu, a czy pelargonia w donicy, odpowiednio ustawiona na parapecie w domu- będzie się rozwijała, czy nie?. I czy może w tym samym miejscu zostać na okres zimowy?
Artykuł poświęcony jest pelargoniom bluszczolistnym. Pelargonie (wszystkie grupy) potrzebują dużo słońca. W domu mogą być uprawiane inne pelargonie (np. P. zonale), a akurat te bluszczolistne są zwisające i za bardzo na parapecie nie będą miały odpowiednich warunków.
Polecam jednak w domu ich nie trzymać, jedynie warunkowo w zimie, jeśli oczywiście nie masz zimniejszego i widnego miejsca. Inne pelargonie po sezonie można przechowywać w domu. Zalecam obniżenie temperatury w jednym pokoju z wystawą południową.
Przed wniesieniem do domu można przyciąć. Znane są też przypadki/sposoby zimowania zawinięte w gazetach w chłodzie. Bez ziemi.