Na większe rośliny stworzono odpowiednie stanowiska Artykuł został napisany dla miesięcznika "Murator" i opublikowany w numerze 11/2010 w dziale Zapytaj Eksperta.

Właściciele ogrodów często zastanawiają się, gdzie jeszcze coś posadzić, gdy miejsce na rabatach praktycznie się już skończyło. Okazuje się, że jest rozwiązanie. Wystarczy przyjrzeć się nawierzchniom, może uda się wyjąć kilka płyt albo kostek. Jeśli jeszcze nie mamy chodników i podjazdów - tym lepiej. Zielone fugi są wspaniałym rozwiązaniem dla naszego otoczenia. Normalne chodniki są trudne w utrzymaniu bez chwastów, Trzeba wyrywać albo opryskiwać herbicydem.

A może by tak specjalnie obsadzić lub obsiać je kwitnącymi bylinami lub trawą? Dodamy uroku naszemu ogrodowi i zwiększymy ilość roślin. Wg mnie taka poprzerastana nawierzchnia wygląda efektownie i pomysłowo, Często rośliny z ogrodu same się wysiewają i wyrastają w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.

Rodzaje nawierzchni

Bruk z kostek granitowych lub betonowych

Taki rodzaj nawierzchni najszybciej porasta mchem, zwłaszcza w miejscach cienistych. Wcale nie trzeba się o to starać, wystarczy poczekać około 1-2 lat, a wszystkie szczeliny wypełnią się mchem.

Taki chodnik wygląda bardzo malowniczo. Nie możemy tylko dopuścić, aby mech całkowicie opanował nawierzchnię. Wtedy trzeba podjąć radykalne środki: usunąć go w sposób mechaniczny lub opryskać preparatem zwalczającym mech np. Mogeton.

Nawierzchnia z cegły

Można kupić nową cegłę np. klinkierową, lecz jeszcze lepiej, jeśli wykorzystamy stare cegły z odzysku. Sporo takiego materiału pozyskuje się podczas prac rozbiórkowych, wystarczy tylko się rozejrzeć w najbliższej okolicy. W połączeniu z dachówkami ułożonymi pionowo, pociętymi rurami kamionkowymi i kamykami możemy ułożyć wręcz artystyczne dzieło. Jeśli pojawią się tam rośliny celowo przez nas posadzone, tym bardziej będzie przyjemnie na takim tarasie czy placyku przebywać.

Trawnik kończy się na płytach. W żwirku nie ma już dla niego miejsca Nieregularne płyty kamienne (tzw. kamień łamany)

Może to być piaskowiec, różne rodzaje łupków lub granitu itp. Do układania najbardziej nadają się płyty o równej powierzchni lecz o nieregularnych brzegach. Ułożone luźno, z dużymi szparami (kilka cm), najpiękniej będą wyglądały w trawniku, ale też można z nich wykonać przejście po rabacie kwiatowej. Rośliny "wejdą" nam wtedy na ścieżkę.

Betonowe, ażurowe kratki

Służą one głównie do budowy "zielonych" parkingów, jako dodatkowe miejsce do postawienia samochodu, obok normalnego trawnika. Jest ono wytrzymałe i można stawiać samochody, a nawierzchnia "udaje" trawnik, natomiast nie nadaje się jako normalny chodnik, gdyż jest niewygodna do chodzenia. Odśnieżanie takiego parkingu też jest utrudnione. Trzeba to robić ręcznie i nie wolno stosować soli.

Regularne płyty chodnikowe

W nowoczesnych ogrodach o prostych, regularnych liniach i formach, doskonale wygląda takie przejście zatopione w trawniku. Zielony kolor trawy podkreśla prosty układ chodnika, a ogród wygląda elegancko.

Do żwirowej nawierzchni pasuje niebieska lawenda, która lubi suche i słoneczne stanowisko Ścieżki wysypane żwirem

W ogrodach suchych często wykonuje się ścieżki żwirowe, wręcz całe rabaty wysypane są żwirem. Wtedy pozwalamy roślinom wysiewać się samoistnie, czasem nieoczekiwanie coś nam wyrasta na środku ścieżki. Wygląda to bardzo romantycznie.

Rodzaje roślin

Najbardziej odporna na deptanie jest trawa z siewu lub z rolki. Między płytami mozolnie układamy paski pociętego trawnika, dokładnie je dopasowując. Jest to żmudna praca, ale efekt wspaniały i natychmiastowy. Dobór innych roślin zależy od stanowiska i gleby.

Stanowisko słoneczne

  • goździki skalne (Dianthus)
  • kostrzewy (Festuca)
  • macierzanki (Thymus)
  • floksy szydlaste (Phlox subulata)
  • rozchodniki, niskie odmiany (Sedum)
  • rojniki (Sempervivum)
  • dzwonki, niskie odmiany (Campanula)
  • smagliczka górska (Alyssum montanum)
  • żagwin (Aubrieta)
  • zawciąg nadmorski (Armeria)
  • skalnice (Saxifraga)
  • zioła pachnące np. oregano odm. o żółtych listkach

Lawendy i orliki swobodnie rosną w żwirze

Do ogrodów żwirowych polecam lawendę (Lavandula), oregano (Origanum), orliki (Aquilegia vulgaris) i dzwonki (Campanula).

Stanowisko półcieniste

  • acena (Acaena)
  • dąbrówka (Ajuga)
  • przywrotnik (Alchemilla)
  • karmnik ościsty (Sagina subulata)
  • tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia)
  • fiołek labdradorski (Viola labradorica)

Stanowisko cieniste

  • różne gatunki mchów

Wykonanie

Granitowa ścieżka zdaje się falować, a rośliny niczym fale morskie wdzierają się na kamienne płyty Nawierzchnie, gdzie mają być parkingi, przygotowujemy ze spadkiem (2%), aby na powierzchni nie stała woda. Wykonujemy wykop o głębokości około 20 cm, sypiemy piasek, ubijamy zagęszczarką i układamy ażurowe płyty. Dziury wypełniamy urodzajną ziemią i siejemy trawę odporną na deptanie (specjalna mieszanka). Nawierzchnie dla pieszych możemy wykonać na 10 cm podbudowie z piasku również ubitego zagęszczarką.

Płyty w trawniku posadawiamy na 5 cm warstwie piasku, natomiast między płytami sypiemy ziemię i układamy paski trawnika w szczelinach. Drobne rośliny skalne wysiewamy lub sadzimy bezpośrednio z doniczek. Wtedy osiągniemy szybszy efekt docelowy.

Pielęgnacja

Niespotykana kombinacja trawnika i macierzanek Najważniejszym zabiegiem po posadzeniu jest regularne podlewanie, gdyż drobne roślinki ze słabym systemem korzeniowym, uschną z braku wody. W późniejszym czasie, gdy głębiej zapuszczą korzenie, będą w stanie wytrzymać dłuższe przerwy w podlewaniu.

Jednak biorąc pod uwagę fakt, że podbudowa wykonana jest z piasku, który szybko odprowadza wodę, musimy się przygotować na ciągłą kontrolę stanu wilgotności.

Dobrze będzie także raz w miesiącu wykonać zasilanie nawozami w płynie np. Florovit lub Substral „Magiczna siła do ogrodu”. Trawniki należy kosić co tydzień. Powinniśmy także usuwać chwasty, aby nie zabierały roślinom wody i składników pokarmowych.

Zimą nie wolno posypywać lodu i śniegu środkami chemicznymi, a śnieg należy usuwać ręcznie łopatą. Za takie traktowanie rośliny nam się odwdzięczą i będą wspaniale uzupełniały kwitnący ogród.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

3 komentarzy:
tyna 21:43, 04 lis 2010

Bardzo ważny element ogrodu.....Bardzo lubię czytać takie czytelne "instrukcje", pozdrawiam:)

grama 20:19, 07 lis 2010

Zgadzam się z poprzedniczką,a ze swojej strony szczególnie polecam macierzankę piaskową deptaną na schodach i służącą za dywanik do polegiwania mojemu pieskowi.

A_gawa 19:58, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.