Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Magdy

ogrodmagdy

Dodany 14:23, 26 sty 2020
Dzień dobry.

Chciałam się najpierw przywitać i przedstawić. Nazywam się Magda i w tym roku wiosną planuję zacząć zakładać ogród przy nowo wybudowanym domu. Pewnie tak jak większość zaczynających osób ja również, pomimo oglądania od lat programów ogrodowych, nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Oglądam wasze ogrody jako inspirację i mam nadzieję, że za parę lat również będzie mi to tak łatwo przychodzilo. A na razie pomyslalam że może znajdzie się ktoś chętny, kto na początku mojej drogi, podzieli się ze mną swoim doświadczeniem

Mam nadzieję, że uda mi się załączyć rysunek przedstawiający plan działki A w kolejnych postach postaram się napisać co chodzi mi po głowie w związku z zagospodarowaniem ogrodu.

Działka ma 24×42m.

Jeszcze raz witam się serdecznie ze wszystkimi

Dodany 14:27, 26 sty 2020
I zdjęcie się niestety nie zalączyło. Użyłam opcji wgraj zdjęcie, która jest widoczna po prawej stronie. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć, jak załącza się zdjęcia?

Dodany 14:40, 26 sty 2020

Dodany 14:49, 26 sty 2020 , edytowany o 14:51, 26 sty 2020
Witaj Magdo
Przy pomocy w projektowaniu przyda się jeszcze wstawienie na rysunek stron świata i może jakieś informacje o ziemi.
No i oczywiście podstawowe pytanie - jakie ogrody Ci się podobają

Dodany 15:00, 26 sty 2020
Udało się Pytań mam mnóstwo Pomyślałam, że zacznę od posadzenia czegoś wzdłuż chodnika prowadzącego do domu, czegoś od strony sąsiada po prawej stronie, ponieważ mam tu duże okno a jak widać ogrodzenie jest 5 m dalej. Sąsiad jeszcze nie wybudowany ale pomyślałam, że jeśli szybko coś posadzę to zdąży urosnąć i zasłonić nas troszkę.

Ogród chciałabym żeby był kolorowy, z dużą ilością roślin, na pewno nie minimalistyczny i nie nowoczesny.

Zastanawiam się co posadzić od przodu domu. Nie ma tu jakoś dużo miejsca ale chciałabym coś wzdłuż chodnika i może coś jeszcze na trawie lub od drogi przy przyszłym ogrodzeniu? Znalazłam w Internecie takie małe odmiany berberysu czerwonego i zastanawiam się czy nada się przy chodniku. Piszą, że to miniatura ale czy nie rozrośnie się za bardzo? Nie chciałabym, żeby urósł za wysoki. I jeśli berberys to może coś jasno zielonego pomiędzy lub w lini obok? Czy ma to sens? I czy sadzić coś wtedy na trawniku większego? Może jakiś większy krzew kwitnący?

I co od tej strony od sąsiada? Nie chce mieć całej działki obsadzonej tujami ale pomyślałam, że może sprawdzi się od strony sąsiada taki mały rząd tuj ktore docelowo rosna wysoko i może troszke nas zasłonią. Może właśnie kilka tuj i obok z każdej strony coś niżeszego (co?) tak, żeby schodkowo sie ten szpaler obniżal. I coś w lini przed tujami.

Mam chaos w głowie, wydaje mi się, że za dużo rzeczy mi się podoba i chciałabym wszystko na raz.

Zapomniałam narysować na planie stron świata. Idą one po przekątnej. W lewym dolnym rogu jest zachód. W prawym dolnym południe, w lewym górnym północ i w prawym górnym wschód.

Dodany 15:05, 26 sty 2020
Witaj antracyt
Tak, sama już zauważyłam, że nie napisałam o stronach świata. Odpisałam to w poprzednim wątku. Tak samo jeśli chodzi o ogrody, które mi się podobają. Ziemia na głębokości ok 0,5 metra jest gliniasta. Na górze nie bardzo wiem jak to nazwać, jest taka ciemna. Wcześniej było tu pole.

Oglądając programy ogrodowe zaczęłam kiedyś robić listę roślin, które mi się podobają. Może załącze ją?

Dodany 15:15, 26 sty 2020 , edytowany o 17:42, 26 sty 2020
Z tylu działki mamy posadzonego małego klona ale nie wiem czy nie wykopię go wiosną, ponieważ co roku pojawia się na nim mączniak, którego nie potrafię zwalczyć. Na pewno będę chciała posadzić jakieś 2-3 drzewa. Może właśnie klona. Podoba mi się też bardzo perukowiec z takich małych drzewek. Z roślin kwitnących hortensje, róże, rózaneczniki, azalie. Lubię jak jest kolorowo

Wrzucam zdjęcie z dodanymi stronami świata.
Lista z roślinami, które mi sie podobają. Oczywiście nie planuje ich wszystkich sadzić Nie znam sie więc zapisywałam nazwy tych, które wpadły mi gdzies w oko, żeby nie zapomnieć

Dodany 16:49, 26 sty 2020 , edytowany o 16:51, 26 sty 2020
Lista roślinnych chciejstw całkiem spora Na pewno za chwilę zjawi się u Ciebie kilku bardziej zaawansowanych projektowo forumowiczów i coś konstruktywnego doradzi. Myślę, że dość istotnymi pytaniami będą również te o kwasowość ziemi i rejon Polski w którym masz działkę. Pomoże to ma pewno w doborze roślin.
ps.Musisz jeszcze dodać opis ma dole, bo wątek nie jest widoczny na forum.

Dodany 17:00, 26 sty 2020
Właśnie przed chwilą napisałam w problemach technicznych, że z jakiegoś powodu wątek nie jest widoczny.
Jak dodać opis o którym mówisz?

Dodany 17:12, 26 sty 2020 , edytowany o 17:14, 26 sty 2020
Myślę że gdzieś w Sprawach technicznych znajdziesz podpowiedź Niedawno sama zakładałam wątek i pamiętam, że nie było to skomplikowane.