Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

System nawadniania trawnika - nawadnianie trawnika

CebuleKwiatowe

Dodany 22:02, 26 lis 2013
Jeżeli temat jest w dalszym ciągu aktualny, to koniecznie daj znać czy udało się zdążyć przed jesenią, zimą z całym systemem nawadniania, pochwal się efektami na forum, czekamy na zdjęcia.

Dodany 13:17, 29 sty 2014
Witam Was moi drodzy bardzo ciekawy temat, specjalnie się zarejestrowałem aby zadać moje pytanie
Ile sekcji potrzeba aby zrobić system nawadniania dla trawnika o wymiarze 25x20 metrów - przestrzeń otaczać będą żywopłoty. teren mocno nasłoneczniony, ziemia piaszczysta - więc jak wiadomo nie obędzie się bez wody. Nie znam jeszcze warunków wodnych w kranie bo go jeszcze nie ma - będzie na wiosnę, ale podajcie mi koszt takiego systemu przy samodzielnym montażu. ile maksymalnie metrów kwadratowych może być w jednej sekcji przy typowym wydatku wody?
Dodany 17:31, 29 sty 2014
Na 500m kw. system nawadniania ?
Pamiętajcie, że zbyt duża ilość wody to nie super trawnik ale też może być wielki kłopot jak grzybek, jak mech, jak choroby.
Trawnik nie składa się tylko z wody - jasne potrzebuje te 3-5L na 1m kw w sezonie ale są inne ważniejsze składowe traw by mieć ładny trawnik

Dla przykładu pokazuję swój trawnik na 4b-5kl. bonitacyjnej gleby = prawie piasek.
Właściwy dobór mieszanki+agrotechnika+koszenie. Zero nawadniania i zero podlewania chyba, że bardzo gorące lato.

Obraz 1
Obraz 1

Tyle w temacie i serio na 500m kw nawadnianie to według mnie szkoda zachodu bo gdzie miejsce na czas poświęcony ogrodowi itd.?
Nie lepiej sztuczną trawę kupić ?
Lunarii

Dodany 18:11, 29 sty 2014 , edytowany o 18:13, 29 sty 2014
4-5 klasa, a 6 klasa piach to różnica. Czy twoja gleba nie jest przypadkiem gliniasto-piaszczysta? Nie mniej jednak, jeżeli faktycznie nie podlewasz, to jestem pod wrażeniem. Ile lat ma ten trawnik i jakiej mieszanki użyłeś?

Bardzo ładne drzewa, czy pośród sosen masz kosówkę sosnę błotną lub wertereri?
Dodany 18:38, 29 sty 2014
Trawnik założony w 2008 roku w maju, a więc ma 6 lat prawie bez kilku miesięcy.
4-5 do 6 jest bardzo blisko jakby porównać 3 do 6 to niebo i ziemia.
U mnie w czasie suszy jest skała szpadla nie można wkopać.

Pomyślcie nad tym, że 100 czy 50, 30 lat temu nie nawadniano trawników, a trawniki do dziś się mają lepiej niż te nowe.
U siebie mam ponad 35 letni trawnik jeszcze i nic na nim nie robię.
Tego trawnika ze zdjęć nie podlewam. W czasie dużych suszy czasem przyschnie ale daje radę, podlać trzeba wówczas lub na deszcz liczyć.
Podłoże to podstawa + zabiegi dla leniwych.
Nie bronię zakładać nawadniania na 500m kw ale to tak jak mój znajomy zastanawiał się czy na 240m kw kupić kosiarkę spalinową czy elektryczną - wybór logiczny chyba dla każdego.

Dookoła żywotnik jest (2 odmiany), przed nim sosna pospolita. W dali sosny żółte i czarne plus świerk pospolity, daglezja, sosna koreańska.

Zastanów się na czym polega hasło reklamowe wielkich zagranicznych firm od traw, że mają 10x głębiej sięgający system korzeniowy i ich trawy zachodnie z importu są 100x lepsze niż polska odmiana rodzima.
To tak jakby Ciebie wysłać do Afryki w inne środowisko i mówić, że ono jest twoim naturalnym.

Mieszanka polskiej firmy 90% skład odmian polskich traw. Plus właściwe dbanie o trawnik małokosztowne bo w granicach 100zł na rok bez koszenia oczywiście liczę. Koszenie to około 14-18 razy w roku (1100m kw)
Lunarii

Dodany 19:31, 29 sty 2014
grubosz_pl napisał(a)
Trawnik założony w 2008 roku w maju, a więc ma 6 lat prawie bez kilku miesięcy.
4-5 do 6 jest bardzo blisko jakby porównać 3 do 6 to niebo i ziemia.
U mnie w czasie suszy jest skała szpadla nie można wkopać.

W takim razie posiadasz glebę gliniastą, lub piaszczysto-gliniastą, która posiada duże zdolności magazynowania wody. Dlatego trawnik na takiej ziemi jest znacznie mniej podatny na susze, bo jednak mała część wody magazynuje glina. W przypadku piachu woda odrazu przesiąka poniżej korzeni i jest niedostępna.
Dodany 20:21, 29 sty 2014
Zaraz to wiesz lepiej jaką mam glebę ?
Ziemia zbita, piaszczysta. Kopiąc dół już poniżej drugiego szpadla piach się pojawia.
Dwa mapki bonitacyjne chyba nie kłamią co posiadam.
Glinę spod budowy domu w małym fragmencie działki posiadam i tam trawnik jest OK ale np. ciężko było przebić się iglakom.
Nie rozumiesz tego co piszę ale nie moja sprawa. Sama sobie odpowiadasz na pytania jednak błądzisz dalej nie widząc odpowiedzi własnej.
Lunarii

Dodany 10:42, 30 sty 2014
Mieszkam obok Piotrkowa i mam glebę 6 klasy piaszczystą. Jeżeli chcę wbić szpadel to wbijam jak w masło, nieważne czy padało czy była susza. Jeżeli gleba jest tak twarda że nie można w trakcie suszy wbić w nią szpadla to wybacz, ale chyba nigdy nie byłeś w piaskownicy. Nie odmawiam Ci obecności piasku bo napewno też go masz, zapewne jednak z domieszką gliny.
Gardenarium
 mg 9934

Dodany 12:15, 30 sty 2014
Lunarii napisał(a)
Witam Was moi drodzy bardzo ciekawy temat, specjalnie się zarejestrowałem aby zadać moje pytanie
Ile sekcji potrzeba aby zrobić system nawadniania dla trawnika o wymiarze 25x20 metrów - przestrzeń otaczać będą żywopłoty. teren mocno nasłoneczniony, ziemia piaszczysta - więc jak wiadomo nie obędzie się bez wody. Nie znam jeszcze warunków wodnych w kranie bo go jeszcze nie ma - będzie na wiosnę, ale podajcie mi koszt takiego systemu przy samodzielnym montażu. ile maksymalnie metrów kwadratowych może być w jednej sekcji przy typowym wydatku wody?

Ilość sekcji nie tylko zależy od wymiarów trawnika, ale właśnie od wydatku wody. Skoro jeszcze nie ma takiego ujęcia to jest okazja aby zrobić go rurą o jak największym przekroju, wtedy mniej sekcji będzie oznaczało mniej m.in. elektrozaworów i mniejszy sterownik.

Witek jest dziś na szkoleniu, odpowiemy wieczorem. On jest specjalistą od nawadniania i na pewno Ci dobrze podpowie w tej sprawie.

Nawadnianie jest obok zabiegów pielęgnacyjnych ważnym czynnikiem wpływającym na ładny wygląd trawnika.
Jachu55

Dodany 17:38, 07 lut 2014
Witam. Nie można tak po porstu odpowiedzieć na twoje pytanie Lunarii. Musisz doprowadzić wodę i sprawdzić wydajność ( najłatwiej podstawić wiadero 10L., i zpobaczyć w jakim czasie się zapełni), więc najlepiej w kierunku gdzie mają się znajdować zawory prowadź gruba rurę. Musisz również wziąć pod uwagę odległości zraszaczy i rodzaje. Jeżeli na jednym zasilaniu dasz zraszacz o dużym zasięgu, nastepny może już nie wykonac swojej pracy, tym bardziej jak nie będziesz miał odpowiednich wyników w dostawie wody. Skracając, myślę że na dwóch sekcjach się temat zamknie, zakładając że trawnik nie ma wnęk co wiąże się z dodatkowymi zraszaczami. Koszt- zalezy na jakim systemie się oprzesz, ale różnice nie sią duże, jednak jakością się różnią, na pewno odradzam Gardene do profesjonalnejgo nawodnienia.
Powodzenia zyczę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies