Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród warzywny - warzywnik - koleżeńskie porady

mira
Img 8689

Dodany 19:13, 02 sty 2018
Gardenarium napisał(a)
Pomidor zdecydowanie lepiej rośnie i owocuje pod osłonami i wtedy stosujemy odmiany, które rosną wysoko - prowadzi się je na sznurkach lub konstrukcji. Natomiast do gruntu należy zastosowac tzw. pomidory samokończące. Mają one zwarty pokrój i nie wykładają się. Palik wystarczy. Jednak mają wadę, owocują do 4 tygodni.

Może "Malinowy Kapturek" - efektowny - owoce w gronach samokończący, albo koktajlowe pomidorki, jest ich tyle, że głowa mała.

Natomiast ja miałam w tym roku pomidor "Bycze Rogi" nazwałąm go "krowie cycki" nadaje się do gruntu - duże, długie, smaczne owoce. Bardzo polecam.

Tutaj jeszcze niedojrzały, ale wygodny w jedzeniu, nie ochlapiesz się

Polecam wczesne, wydłuzone typu "cherry" - Crimean Rose.
Z żółtych od Hani miałam odmianę "Aztek'. Plenne i bardzo smaczne.

Przepyszne w smaku (dla dzieci idealne) kaktajlowe, winogronowe 'Dalteo'. Owocują w dwa miesiące od wysadzenia.
Jeszcze "Beta" - wczesne. Niskie.

Danusiu jak rosną te pomidory w gruncie? po co tak wysokie osłonki ?

Dodany 19:16, 02 sty 2018
Mam pytanie ogrodnika wymyślającego coś nowego na rok kolejny
Czy ktoś ma doświadczenia w hodowli truskawki pnącej (taki pomysł aby na domek drewniany dla dzieci posadzić?)

Dodany 19:22, 02 sty 2018
mira napisał(a)

Danusiu jak rosną te pomidory w gruncie? po co tak wysokie osłonki ?

Mam gotowy artykuł, wszystko będzie opisane.

Pomidory wrastają w grunt bo cylindry nie mają dna. Wysokie cylindry są po to, aby pomidor posadzić głęboko, aby korzenie wyrastające z łodygi odżywiały owoce, aby cieplej miały. Poczytasz w art. Od ponad 30 lat tak uprawiam pomidory.

Najpierw przygotowuję mieszankę: ziemia ogrodowa, obornik spróchniały, kompost, glina i piasek. Robię to na oko. Mieszam, a potem nasypuję do cylindrów mniej więcej 10 cm od górnej krawędzi. Następnie głęboko rozgrzebuję ziemię w cylindrze i sadzę pomidory aż po liście właściwe. To ma kolosalne znaczenie, bowiem dla rozwoju części zielonej pomidor zapuszcza korzenie w grunt, zaś dla kwitnienia i owocowania, pomidor wypuszcza dodatkowe korzenie z łodygi zagłębionej w ziemi. Jeśli posadzimy pomidory zbyt płytko, owocowanie będzie słabsze.
Gardenarium
 mg 0116 001

iwonkap

Dodany 10:41, 03 sty 2018
Gardenarium napisał(a)

Mam gotowy artykuł, wszystko będzie opisane.

Pomidory wrastają w grunt bo cylindry nie mają dna. Wysokie cylindry są po to, aby pomidor posadzić głęboko, aby korzenie wyrastające z łodygi odżywiały owoce, aby cieplej miały. Poczytasz w art. Od ponad 30 lat tak uprawiam pomidory.

Najpierw przygotowuję mieszankę: ziemia ogrodowa, obornik spróchniały, kompost, glina i piasek. Robię to na oko. Mieszam, a potem nasypuję do cylindrów mniej więcej 10 cm od górnej krawędzi. Następnie głęboko rozgrzebuję ziemię w cylindrze i sadzę pomidory aż po liście właściwe. To ma kolosalne znaczenie, bowiem dla rozwoju części zielonej pomidor zapuszcza korzenie w grunt, zaś dla kwitnienia i owocowania, pomidor wypuszcza dodatkowe korzenie z łodygi zagłębionej w ziemi. Jeśli posadzimy pomidory zbyt płytko, owocowanie będzie słabsze.

w tym roku tak zrobiłam -moja pierwsza uprawa - i razemz ekologicznymi opryskami HTi PW miałam piekne pomidory i wielkie krzaki
Wendy79
A8cc5be25e9499521a5c84e08a52aede

Dodany 11:07, 03 sty 2018
Artykuł przeczytany, próbuję znaleźć te cylindry, ale takich dużych jakoś nie widzę. Może ktoś ma jakieś namiary?

Dodany 11:57, 03 sty 2018
Możesz wykorzystać stare czarne doniczki odpowiedniej wielkości. Obetnij im dna i będzie gotowe. Stare doniczki być może oddadzą w jakimś centrum ogrodniczym czy na olx.
Gardenarium
 mg 0116 001

Dodany 11:59, 03 sty 2018
Wysłsłam na pw na doniczki.

Już zaszalałam i zakupiłam nasiona pomidorów, które wydały mi się atrakcyjne. Hania mówiła: tylko nie kupuj więcej niż 3 odmiany, ale niestety nie dało się
Wspomogę się i będę miała większy wybór odmian. Tylko z tym sprawdzaniem potem, które są najlepsze - nie zawsze da się tak dopilnować i zapamiętać. Odwiecznie mam z tym problem.
Wendy79
A8cc5be25e9499521a5c84e08a52aede

Dodany 22:51, 03 sty 2018
Danusiu, bardzo dziękuję za priv. Zobaczę ile znajdę u siebie, resztę dokupię i wypróbuję nową metodę w gruncie na razie. Z szaleństwem odmian mam tak drugi rok. Z tamtego zapamiętałam sobie 3-4 takie, które zapadły mi w serce, szukam dalej Lubię eksperymenty

Dodany 08:30, 04 sty 2018
a doradźcie, czy taki tunel na początek (kilka sadzonek pomidorów) będzie oki?
Wielkość wydaje mi się akurat, koszt niewielki, nie wiem jak z użytecznością, macie jakies uwagi?
https://www.meblobranie.pl/tunel-foliowy-lemar-2x2-b2.html?gclid=EAIaIQobChMI2YjlneS92AIVw7YYCh1N6QG7EAQYAyABEgLMj_D_BwE